Wyszukiwanie

Słowo Życia na wrzesień 20091

   Cała Ewangelia jest rewolucją. Nie ma ani jednej wypowiedzi Chrystusa, która zdradzałaby ludzki sposób myślenia. Posłuchaj na przykład: Starajcie się najpierw o królestwo Boże i Jego sprawiedliwość, a to wszystko (co potrzebne do życia) będzie wam dodane.
   Zwykle pierwszoplanową troską ludzi jest pełne niepokoju staranie o zabezpieczenie swojego bytu. Może i ty należysz do nich. Tymczasem Jezus pokazuje ci swój sposób widzenia i proponuje ci swój sposób postępowania. Żąda od ciebie zajęcia postawy zupełnie innej niż powszechnie przyjęta i zachowywania jej nie tylko od czasu do czasu, ale stale - postawy, która właśnie oznacza: starać się najpierw o królestwo Boże.
   Gdy całą swą istotą zwrócisz się do Boga i zrobisz wszystko, aby On mógł panować w tobie i w innych (to znaczy, aby Jego zasady kierowały twoim życiem) Ojciec - dzień po dniu - da ci to, czego potrzebujesz.
   Jeśli natomiast skoncentrujesz się na sobie - pogrążysz się w codziennych, doczesnych troskach i staniesz się ich ofiarą. W końcu owe troski staną się twoim problemem i celem wszystkich wysiłków. Powstanie w tobie pokusa liczenia wyłącznie na swoje siły i obywania się bez Boga.

«Starajcie się najpierw o królestwo Boże i Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane»

   Jezus radykalnie odwraca kierunek twojego myślenia. Jeśli zaczniesz przede wszystkim troszczyć się o Jezusa i życie dla Niego, wówczas cała reszta straci dla ciebie rangę najważniejszego problemu - stanie się czymś "dodanym" i naprawdę zostanie dodana.
   Czy to utopia? Czy te słowa są niemożliwe do zrealizowania dla ciebie - człowieka XXI wieku? Warto pamiętać, że kiedy Jezus wypowiadał te słowa, troski bytowe Galilejczyków były niewiele mniejsze od naszych.
   To nie utopia. Jezus stawia cię przed wyborem postawy życiowej: żyć albo dla siebie, albo dla Boga.
   Spróbujmy teraz lepiej zrozumieć te słowa:

«Starajcie się najpierw o królestwo Boże i Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane»

   Jezus nie zachęca cię do bezczynności, do bierności w sprawach doczesnych, nie mówi, abyś był nieodpowiedzialny czy powierzchowny w pracy.
   Jezus uwalnia cię od trwogi, lęku, niepokoju. Chce, abyś "zajmował się", nie zaś "przejmował" tym, co robisz.
   I naprawdę mówi:

«starajcie się najpierw o królestwo ...»

 [1]  2  » 

Powrót

Zegar
Dzisiaj jest

czwartek,
23 maja 2024

(144. dzień roku)

Święta

Czwartek, VII Tydzień zwykły
Rok B, II
Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

SondaLicznik
Liczba wyświetleń strony:
881045
Statystyki

stat4u